چهارشنبه ٢٦ خرداد ١٤٠٠ درآمدي بر تاريخچه ي ارتباطات فرهنگي ايران و تونس|پيشينه روابط فرهنگي|تقويم برنامه هاي رايزني|فارسي|عربي
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
کيش
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی زمینه های گسترش همکاری های دوجانبه علمی و تحقیقاتی در دیدار رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران با مدیرکل شهر علوم تونس

بررسی زمینه های گسترش همکاری های دوجانبه علمی و تحقیقاتی در دیدار رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران با مدیرکل شهر علوم تونس

در این دیدار فراهانی ضمن ابراز خشنودی از دیدار با آقای زرقوبه و تبریک انتصاب وی به عنوان مدیرکل جدید شهر علوم تونس به سوابق همکاری های دوجانبه رایزنی فرهنگی و شهر علوم در سال های گذشته اشاره و تاکید کرد : ظرفیت های فراوان دوجانبه موجود در زمینه های مختلف علمی و فرهنگی زمینه ساز گسترش بیش از پیش همکاری ها و استفاده از تجارب علمی دو کشور به شمار می رود.

فراهانی با اشاره به توانمندی های مختلف ج.ا.ایران در زمینه های گونانگون علمی و پژوهشی از جمله کسب رتبه های برتر در زمینه های تکنولوژی ، نانوتکنولوژی ، پزشکی و ژنتیک ، تربیت اساتید متخصص در حوزه های مختلف علمی و رشد علمی ج.ا.ایران در چهل سال اخیر بیان داشت : ج.ا.ایران با تکیه بر دانش علمی

دانشمندان بومی و علی رغم تحریم های ظالمانه آمریکا توانسته است با خودباوری و تلاش جوانان دانشمند خود رتبه های برتری در زمینه های مختلف علمی در سطح منطقه و جهان به دست آورد و تولیدات موفق گونانگون علمی و صنعتی ایران نشان از این امر دارد.

رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران ، تبادل تجارب گوناگون علمی با کشورهای مختلف را از جمله سیاست های ج.ا.ایران دانست و تاکید کرد : تونس با توجه به دارا بودن دانشگاه های مختلف و ظرفیت های فراوان می تواند شریکی مناسب در عرصه های مختلف علمی ، پژوهشی و فرهنگی برای ج.ا.ایران باشد و رایزنی فرهنگی ایران آمادگی دارد زمینه های ارتباط گروه های علمی شهر علوم با دانشگاه های تخصصی و فنی ج.ا.ایران را به منظور تبادل تجربیات و دانش فنی فراهم نماید.

فراهانی همچنین با ارائه گزارشی از فعالیت های مختلف رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در تونس در زمینه های مختلف فرهنگی ، علمی ، هنری و پژوهشی بیان داشت : تبادل اساتید و دانشجو، اعطای فرصت های مطالعاتی به دانشجویان ارشد و دکتری ، حمایت از پایان نامه های ارشد و دکتری ، اعطای بورس تحصیلی، آموزش زبان فارسی در دانشگاه های مختلف تونس ، برگزاری نشست های علمی و فرهنگی  و نیز معرفی شخصیت های علمی و فرهنگی متاخر و متقدم دو کشور از مهمترین فعالیت های رایزنی فرهنگی به شمار می رود. وی همچنین از آمادگی رایزنی فرهنگی برای برگزاری نشست های علمی مجازی با حضور اساتید دانشگاه های ایران و شهر علوم خبر داد.

در ادامه این دیدار آقای دکتر فتحی زقروبه ، مدیرکل شهر علوم تونس نیز ضمن ابراز خشنودی از ملاقات با رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در تونس ، جمهوری اسلامی ایران را شریکی مطمان و همراه در زمینه های مختلف برای تونس ارزیابی و بیان داشت : تاریخ و تمدن کهن ایران و قدمت فرهنگی این کشور همواره مورد توجه فرهنگ دوستان و محققان تاریخ بوده است و شخصیت های چون حافظ ، سعدی ، مولانا ، خیام و ... از سرمایه های عظیم ایران در حوزه فرهنگ وتمدن به شمار می روند.

وی با اشاره به پیشرفت های فراوان ج.ا.ایران در زمینه های مختلف علمی ، این کشور را شریکی استراتژیک در زمینه های مختلف علمی برای تونس دانست و بیان داشت : تقویت تعاملات علمی و دانشگاهی ، تبادل اساتید و محققان در زمینه های مختلف به منظور بهره مندی از تجارب طرفین ، توجه به رشد تکنولوژی های جدید و نیز تولید مقالات مشترک علمی با دانشگاه های ایران از جمله سیاست های شهر علوم تونس به شمار می رود.

دکتر زقروبه در ادامه با اشاره به سوابق همکاری های دوجانبه رایزنی فرهنگی و شهر علوم تونس بیان داشت : برگزاری هفته فرهنگی ایران در شهر علوم به منظور معرفی و ارائه دستاوردهای فرهنگی ، هنری و نیز علمی ج.ا.ایران و نیز ارائه محصولات جدید در زمینه های مختلف تکنولوژی و نانوتکنولوژی از جمله برنامه های پیشنهادی برای تقویت همکار یهای دوجانبه به شمار می رود.وی ادامه داد : شهر علوم تونس آمادگی دارد زمینه های حضور اساتید و روسای مختلف دانشگاه های ج.ا.ایران برای انجام فرصت های مطالعاتی و نیز برگزاری کارگاه های علمی را در جهت تقویت همکاری های دوجانبه فراهم نماید.

مدیرکل شهر علوم تونس همچنین با اشاره به تدریس زبان فارسی برای دانشجویان تونسی در دانشگاه های این کشور از آمادگی شهر علوم برای تدریس زبان فرانسه برای ایرانیان مقیم در تونس خبر داد و تاکید کرد : زبان ها نقطه وصل فرهنگ های مختلف به مشار می روند که می توان با آموزش آن به علاقه مندان فصل جدیدی از ارتباطات فرهنگی بین ملت های دو کشور را رقم زد.

در ادامه این دیدار ،فراهانی ، از بخش های مختلف شهر علوم همچون : آزمایشگاه تحقیقات ژنتیک ، کتابخانه ، رصدخانه و مرکز نجوم شناسی ، مرکز هستی شناسی ، بخش ورزش های فکری کودکان و نوجوانان ، سالن های مختلف آمفی تئاتر و ... بازدید به عمل آورد.


١٢:٠٢ - 1399/04/05    /    شماره : ٧٥٣٠٦٩    /    تعداد نمایش : ١٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سايت ايت الله خامنه اي

سايت رييس جمهور

ايکنا

پايگاه اطلاعات علمي جهاد دانشگاهي

مجمع جهاني تقريب مذاهب

پرسش نامه
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 428827
Visitorsofday : 126
Visitorsofpage : 642912
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.6091

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت