چهارشنبه ١٨ تير ١٣٩٩ درآمدي بر تاريخچه ي ارتباطات فرهنگي ايران و تونس|پيشينه روابط فرهنگي|تقويم برنامه هاي رايزني|فارسي|عربي
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
كاخ چهل ستون-قزوين
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

پیام رئیس محترم سازمان و رئیس شورای سیاستگذاری گفتگوی ادیان به رهبران دینی جهان در محکومیت تحریم ها

پیام رئیس محترم سازمان و رئیس شورای سیاستگذاری گفتگوی ادیان به رهبران دینی جهان در محکومیت تحریم ها

عالیجناب پاپ فرانسیس

رهبر محترم کلیسای کاتولیک جهان

عالیجناب کاردینال کریستف شونبرن

اسقف اعظم محترم وین-اتریش

عالیجناب اسقف اعظم آلن دی رائنی

رئیس محترم کنفرانس اسقفان کاتولیک سوئیس

عالیجناب دکتر ماری جوزه اوسردکار

رئیس محترم دانشکده علوم دینی دانشگاه لوبلیانا

عالیجناب کاردینال جین نوئل آولین

رئیس محترم دانشگاه کاتولیک پاریس

عالیجناب پاتریارک کریل

اسقف اعظم محترم مسکو و تمام روسیه

عالیجناب ایرمیوس دوم

اسقف اعظم محترم آتن و تمام یونان

عالیجناب کاتولیکوس آرام اول کشیشیان

رهبر محترم ارامنه حوزه سیلیسی

عالیجناب دکتر اولاو فیکس تویت

دبیرکل محترم شورای جهانی کلیساها

عالیجناب کاتولیکوس ایلیای دوم

رهبر محترم کلیسای ارتدکس گرجستان

عالیجناب اسقف اعظم کیم هی جونگ

رئیس محترم کنفرانس ادیان برای صلح کره جنوبی

عالیجناب دکتر آشین نیانیسارا

رئیس محترم آکادمی بین‌المللی بودایی سیتاگو-میانمار

عالیجناب پروفسور رامش چندرا سینها

رئیس شورای تحقیقات فلسفی هند

عالیجناب تسونه کیو تاناکا

رئیس محترم جینجا هونچو، سازمان معابد شینتوئی در ژاپن

سرکار خانم داریغا نظربایف

رئیس محترم مجلس سنا و دبیرخانه کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی قزاقستان

جناب آقای دکتر ولادیمیر یاکونین

رئیس محترم مجمع گفتگوی تمدن‌های رودس

با سلام و احترام

     امیداوارم در این روزهایی که توفان سهمگین بلای همه‌گیری جهانی، عالم و آدم را درنوردیده و بشریت با چالشی دشوار و آزمونی سخت روبرو شده است، در سایة لطف پروردگار از سلامتی و بهروزی کامل برخوردار باشید و با اتکال به خداوند متعال امید و ایمان را در میان جامعة بشری بگسترانید. این همه‌گیری جهانی یک بار دیگر به ما نشان داد که به رغم پیشرفت‌های علمی، بشر تا چه اندازه ناتوان و محتاج است، تا شاید از نفرت و دشمنی و جنگ‌افروزی دست بردارد و به جای آن مهرورزی و دوستی برنشاند. به ما نشان داد که مفاهیمی از قبیل امنیت ملی رنگ باخته و امنیت لندن و رم از امنیت بغداد و دمشق و صنعا جدا نیست. چنانکه رفاه و آسایش و سلامتی و خوشبختی مردم نیویورک و استکهلم و توکیو از سلامتی و رفاه ساکنان  شهرهای دهلی و پکن و تهران تفکیک‌پذیر نیست.

در روزگاری دور، سعدی شاعر ایرانی گفته بود که چون عضوی از اعضای جامعة بشری در رنج افتد، آسایش از تمامی اعضای جامعة بشری رخت بربندد. شاید سعدی در این شعر زیبا همبستگی هنجاری جامعة بشری را اراده کرده بود. اما در روزگار ما این همبستگی به امر واقع تبدیل شده است و باز این همه‌گیری جهانی بود که به ما نشان داد که سرنوشت بشریت تا چه حد به هم پیوسته است. اما در این شرایط دردناک که تمام مردمان جهان برای مبارزه با این بحران بی‌سابقه بسیج شده‌اند، مردم ایران با سختی‌های مضاعفی مواجه هستند. زیرا، مردم ایران سال‌های درازی است که با اقدامات قهرآمیز یکجانبة ایالات متحده آمریکا از حق غذا و دسترسی به تجهیزات درمانی و داروهای ضروری محروم هستند. به رغم آنکه در قرار موقت دیوان بین‌المللی دادگستری تأکید شده است که وضع مجدد تحریم‌های این کشور نباید شامل تجارت در امور بشردوستانه، حمل و نقل هوایی غیرنظامی و تهیه دارو شود، اینک با بروز این بیماری همه‌گیر، تحریم‌های غیرقانونی آمریکا نه تنها معالجة بیماران مبتلا به ویروس کرونا را دشوار ساخته است، بلکه در شرایطی که بشریت با یک فاجعه جهانی مواجه شده و نیازمند همبستگی همگانی است، دولت ایالات متحده آمریکا نه تنها از ادای تعهدات قانونی خود استنکاف می ورزد، بلکه دولت‌های دیگر را به دلیل  پایبندی به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تهدید و مجازات کرده و موج جدیدی از نفرت، انتقام‌جویی و خصومت را گسترش می‌دهد.

افزون براین، بر اساس مقررات عرفی حقوق بشردوستانه و نیز براساس مقررات کنوانسیون‌های چهارگانة ژنو راجع به حقوق بشردوستانه، حتی در شرایط مخاصمة مسلحانه، بیماران نباید از حق مراقبت پزشکی محروم شوند. برای مثال، بند اول مادة 18 کنوانسیون دوم ژنو 1949 مقرر می‌دارد که طرفین درگیری باید بدون تأخیر تمام اقدامات ممکن را برای مراقبت کافی از بیماران و مجروحان جنگی انجام دهند. تا روزگاری نه چندان دور، حتی گروه‌های تروریستی نیز چنانچه در اجرای عملیات تروریستی بر ضد مقامات دولتی با بیماران مواجه می‌شدند، بیماران و سالخوردگان و کودکان را اهداف عملیات تروریستی قرار نمی‌دادند. حال آنکه اقدامات قهرآمیز یکجانبه و تحریم‌های غیرقانونی و ضدانسانی ایالات متحده آمریکا اینک بیماران غیرنظامی را از حق دارو و درمان محروم ساخته است.

عالیجناب.....

در شرایطی که همه‌گیری جهانی کرونا سلامت همة بشریت را تهدید می‌کند، تحریم‌های غیرقانونی و ضدانسانی ایالات متحده آمریکا بیماران مبتلا به این ویروس خطرناک را به عنوان اهداف پیشبرد این سیاست قرار داده است و افرادی را که اینک در بیمارستان‌ها تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند، ابزار سیاست ضد انسانی خود ساخته است. چنانچه مصلحان و رهبران دینی امروز در قبال این تحریم‌های غیرقانونی و اقدامات قهرآمیز یکجانبة این کشور سکوت کرده و بی‌تفاوت بمانند و خواستار لغو این تحریم ها نشوند و اقدامی برای نجات بیماران صورت ندهند، فردا دیر است.

تعهدات اخلاقی و ایمانی ما را فرامی‌خواند که در این چالش بی‌سابقة ناشی از تهدید حیاتی این بیماری همه‌گیر و جدال به غایت غیراخلاقی ناشی از اقدامات قهرآمیز یکجانبة ایالات متحده آمریکا، جانب وجدان و اخلاق و ایمان را بگیریم و برای نجات جان بیمارانی که اینک در بیمارستان‌های شهرهای مختلف ایران تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند، قدمی برداریم. حق حیات و حق برخورداری از مراقبت‌های پزشکی، حق انسانی هر بیمار مبتلا به ویروس کرونا است. پس در ادای این وظیفة اخلاقی و ایمانی و برای حمایت از حق انسانی این بیماران، لطفا با محکوم نمودن این تحریم غیر انسانی، غیرقانونی  و ظالمانه  و درخواست رفع آن، نظر خود را به مومنان و پیروان و مراجع ذیصلاح جهان اعلام فرمایید.

در پایان برای تمام بیماران به ویژه بیمارانی که در اقصی نقاط جهان به این ویروس مبتلا شده اند آرزوی سلامتی و شفا می نمایم.

 

 

ابوذر ابراهیمی ترکمان

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

و رئیس شورای سیاستگذاری و هماهنگی گفتگوی ادیان


١٢:٠٧ - 1399/01/20    /    شماره : ٧٤٧٧١٧    /    تعداد نمایش : ٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سايت ايت الله خامنه اي

سايت رييس جمهور

ايکنا

پايگاه اطلاعات علمي جهاد دانشگاهي

ايرانيان خارج از كشور

مجمع جهاني تقريب مذاهب

پرسش نامه
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 401813
Visitorsofday : 73
Visitorsofpage : 598135
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.8281

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت