دوشنبه ٣١ شهريور ١٣٩٩ درآمدي بر تاريخچه ي ارتباطات فرهنگي ايران و تونس|پيشينه روابط فرهنگي|تقويم برنامه هاي رايزني|فارسي|عربي
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
پل سي و سه پل-اصفهان
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

همایش علمی : "بررسی تاریخی میراث مشترک تونس و ایران" برگزار شد.

همایش علمی : "بررسی تاریخی میراث مشترک تونس و ایران" برگزار شد.

در  مراسم افتتاحیه این همایش  ، آقای ایمانی ، سرپرست محترم سفارت ج.ا.ایران در تونس ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران برای برگزاری همایش مذکور در سخنانی بیان داشت : فرهنگ و هنر هر کشوری، رابطه نزدیکی با شناخت و حفظ هویت ملی آن کشور دارد و انسان بدون فرهنگ و هنر معنایی

ندارد. وی تاکید کرد : مهم ترین میراث تاریخی بشر، فرهنگ اوست که وسیله تعامل و ارتباط او با دنیای پیرامونش به شمار می رود و هنر مهم ترین بخش فرهنگ است. اصالت هنر و پیوند آن با زندگی بشر، رمز ماندگاری آن است که در طول تاریخ و با زندگی وی عجین شده است.

وی در ادامه با اشاره به فرهنگ و تمدن چندین هزار ساله ایران بیان داشت : . با توجه به تاریخ چند هزار ساله ایران باید گفت ،این کشور خاستگاه اولیه اقوام مختلف با گویش ها و آیین ها و سنن خاصی است که هر کدام از این اقوام سهم به سزایی در خلق فرهنگ و آثار هنری داشته و دارند، به طوری که با مطالعه اقوام ایرانی متوجه خواهیم شد فرهنگ و هنر رایج در ایران از جمله هنرهای متنوع و غنی در جهان به شمار می رود که شاید در نوع خود و در مقایسه با آثار جوامع دیگر بی نظیر باشد.

در ادامه  مراسم افتتاحیه ، میثم فراهانی ، رایزن  فرهنگی سفارت ج.ا. ایران در تونس ، ضمن تشکر از همکاری انجمن "فرهنگ ها" در برگزاری این همایش علمی ، بر اهمیت میراث مشترک بین تونس و ایران در طول تاریخ تأکید و بیان داشت : برگزاری این گونه نشست ها و ارائه مقالات علمی در زمینه بررسی روابط تاریخی فرهنگی ایران و تونس ،  زمینه ساز  ارائه تصویری روشن از ویژگی های تمدن های فارسی و عربی و چشم انداز روشنی از توسعه تعاملات فرهنگی و  روابط دیپلماتیک بین دو کشور ایران و تونس به شمار می رود.

رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در ادامه با اشاره به سابقه تمدنی ایران زمین و تنوع فرهنگ های مختلف به سبب حضور قومیت های متعدد در ایران بیان داشت : ایران به عنوانی کشوری متمدن ، مهد فرهنگ و هنر متعالی به شمار رفته و بروز آثار هنری اصیل و ماندگار توسط اساتید برجسته ایرانی در طول تاریخ در زمینه های مختلف ادبی ، موسیقی ، نقاشی ، خط و خوشنویسی و ... نشان از عمق اصالت فرهنگی ایران زمین دارد.

فراهانی افزود : از دیگر سو ، کشور  تونس با توجه به موقعیت استراتژیکی خود در شمال آفریقا و در کنار دریای مدیترانه و با سابقه  تاریخی چندین هزار ساله خویش در معرض رفت‌ وآمد تمدن‌ها و فرهنگ‌های مختلف قرار گرفته که تصویری زیبا به عنوان کشوری منفتح از خود ترسیم نموده است که در این میان تاثیرات متقابل فرهنگی ایران و تونس همواره مورد توجه فرهنگ پژوهان قرار گرفته است. 

فراهانی افزود : در بسیاری از عنصرهای فرهنگی کشور تونس هم‌چون معماری، موسیقی، آداب مردمی، خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها و زینت‌آلات می‌توان نمودی از فرهنگ ایرانی را یافت. همچنین استفاده از کلمات عربی در مکالمات روزمره فارسی زبانان ونیز در آثار مکتوب فارسی، نشان از امتزاج تفکیک ناپذیر  دو زبان فارسی و عربی دارد. همچنین تشابهات هنر معماری دو کشور خصوصا در هنر معماری مذهبی نقطه اشتراک دیگری از دو فرهنگ ایران و تونس به شمار می رود که می تواند زمینه های وسیعی برای مطالعات پژوهشی محققان و موضوعات برجسته ای برای نگارش رساله های دکتری در دانشگاه های دو کشور به شمار رود. وی تاکید کرد : قطعا برگزاری نشست های علمی و همایش های مشترک بین دو کشور ایران و تونس با هدف برررسی عناصرمشترک فرهنگی دو کشور می تواند تقویت کننده هر چه بیشتر روابط و زمینه ساز شناخت بیشتر دو ملت ایران و تونس از یکدیگر در زمینه های مختلف به شمار رود.

در ادامه مراسم افتتاحیه ، آقای محمد سعد ، سفیر پیشین تونس در ایران و رئیس انجمن دوستی ایران و تونس ، در سخنانی  میراث مشترک فرهنگی ، تاریخی ، تمدنی و جغرافیایی بین تونس و ایران در طی قرون گذشته را قابل توجه و اهمیت دانسته و تاکید کرد :  این امر تسهیل کننده  توسعه  همکاری های فرهنگی  بین دو کشور و تعاملات دو ملت ایران و تونس  به شمار می رود.

در ادامه این مراسم ، جلسه علمی اول به ریاست آقای دکتر توفیق بن عامر تشکیل و آقایان : دکتر زیاد خلوفی ، استاد دانشگاه تونس ، دکتر محمد ناصر صدیقی ، استاد دانشگاه جندوبه و خانم رشیده السمین ، معاون مدیر کتابخانه ملی تونس با ارائه مقالاتی به بررسی سیر تاریخی روابط فرهنگی ایران و تونس و نیز بررسی نسخه های خطی موجود در کتابخانه ملی تونس پرداختند.

همچنین در جلسه دوم علمی نشست که به ریاست آقای دکتر زهیر بن یوسف ،استاد دانشگاه 9 آوریل خانم ها : دکتر ایمان الشریف ،استاد دانشگاه کارتاژ ، دکتر اسماء عبدالخالق ، استاد دانشگاه منوبه و دکتر زینب کریمه ، استاد دانشگاه منوبه با ارائه مقالات علمی به بررسی نقاط مشترک معماری مساجد ایرانی و عربی ، مشترکات معماری تکایا و اماکن مقدس در تونس و ایران  و نیز مشترکات هنرهای معماری ایران و تونس پرداختند.

شایان ذکراست در پایان این مراسم ضمن ارائه گواهی نامه حضور در نشست علمی مذکور به اساتید و سخنرانان ، از استاد عبدالواحد براهم ، نویسنده کتاب : فی بلاد کسری من فارس الی ایران ، خانم امال العبادی ، نویسنده کتاب : من وحی رحله الی بلاد فارس و خانم منی بعزاوی ، نویسنده کتاب رحله بالف رحله با ارائه تقدیر نامه و هدایایی تقدیر و تشکر به عمل آمد.


١١:٣٦ - 1398/09/08    /    شماره : ٧٣٩٠٧٩    /    تعداد نمایش : ٥٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سايت ايت الله خامنه اي

سايت رييس جمهور

ايکنا

پايگاه اطلاعات علمي جهاد دانشگاهي

ايرانيان خارج از كشور

مجمع جهاني تقريب مذاهب

پرسش نامه
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 406339
Visitorsofday : 97
Visitorsofpage : 607086
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.5000

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت